Malá energetická revoluce
Díky možnosti sdílení elektřiny dochází k posunu trhu, začíná jeho decentralizace. Už nebudete závislí jen na vašem dodavateli případně vlastním zdroji, ale elektřinu můžete přijímat i od dalších lidí nebo subjektů. Začíná nová éra komunitní energetiky. Do 1. 7. 2026 se bude jednat o provizorní model sdílení, pak se má zveřejnit a kodifikovat jeho permanentní podoba, kterou pomůže určit i pozorování sdílení v praxi. Elektroenergetické datové centrum už vydalo přehledně zpracované videonávody, ve kterých se dozvíte například o metodice výpočtu sdílení, jak sdílet elektřinu v bytovém domě nebo v rámci obce.
O sdílení elektřiny
Sdílení elektřiny je potřeba odlišit od dodávky. Dodávka elektřiny je, když odebíráte energii od svého dodavatele. Sdílení je doplňková služba k dodávce, může probíhat přerušovaně a může, ale i nemusí být provozována za poplatek tomu, kdo energii vyrobil. Sdílení má pomoci lidem vzájemně se podporovat, ne tvořit zisk. Díky sdílení budou moci komunity využívat energii vyrobenou z vlastních zdrojů.
Jak funguje sdílení elektřiny
Pokud elektřinu budete mezi sebou s lidmi sdílet, není to tak, že byste konkrétnímu jedinci posílali přímo vámi energii vyrobenou. To není fyzicky možné. Sdílení je účetní operace. Dojde k úpravám faktur za elektřinu, kde vzájemně uvidíte, kolik energie jste mezi sebou sdíleli. Podobný princip funguje u virtuálních baterií fotovoltaických elektráren, se kterými možná máte zkušenost.
Jak se můžete na sdílení elektřiny připravit, ještě než začne?
Abyste mohli elektřinu začít sdílet, je nutné založit energetické společenství a stát se jeho členem, nebo aktivním zákazníkem. To jsou dva nové pojmy, které zavádí novela LEX OZE 2. Aktivním zákazníkem může být skupina až 10 odběrných míst, které společně vyrábí a sdílí energii. Neplatí pro ně žádné územní omezení. Základní stavební kámen energetického společenství je skupina sdílení. Může mít maximálně 1 000 členů (EAN) a může v něm figurovat několik skupin sdílení. Vždy ale musí patřit pod konkrétní energetické společenství, nebo aktivního zákazníka. Pro sdílení v obou případech nepotřebujete licenci na obchod s elektřinou.
Pro sdílení budete potřebovat vyměnit elektroměr za takový, který umožňuje průběhové měření. Musíte o něj požádat distributora. Sdílení probíhá v reálném čase na základě 15ti minutových špiček. Pokud jste aktivním zákazníkem, nebo členem energetického společenství, distributor vám jej bezplatně nainstaluje 3 měsíce od podání žádosti, pokud jednotlivé fotovoltaiky zapojené do sdílení nepřesahují každá instalovaný výkon 50 kWp.
Jak se stát aktivním zákazníkem
Chcete sdílet elektřinu jako aktivní zákazník? Pro domácnosti, které mají zájem o tento způsob sdílení, stačí registrace u EDC, která je zdarma, jak stanovuje zákon. Při registraci je potřeba mít označení odběrných míst (EAN – kód elektroměru uvedený na faktuře nebo smlouvě o připojení k distribuční soustavě), která chcete zapojit do sdílení.
Další nezbytností je zdroj výroby elektřiny, nejčastěji fotovoltaická elektrárna. Vlastník fotovoltaiky musí být připraven na to, že během sdílení bude přebytečnou elektřinu posílat do sítě. Z tohoto důvodu nemůže mít elektrárnu připojenou pouze ve zjednodušeném režimu, který přetoky neumožňuje. Je třeba mít u distributora garantovaný rezervovaný výkon.
Jak založit energetické společenství
Potřebujete k tomu alespoň tři členy. Následně se energetická společenství musí zaregistrovat u Elektroenergetického datového centra (EDC) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Registrace vyžaduje splnění podmínek zveřejněných na webu ERÚ.
Podmínky členství si stanovují jednotlivá energetická společenství, takže se mohou lišit. Je potřeba pečlivě zvážit každý krok – od výběru členů, přes volbu vhodného byznys modelu a technického řešení, získání potřebných povolení až po nastavení provozních záležitostí. Energetickým společenstvím mohou být fyzické osoby, podniky, obce i kraje a jejich příspěvkové organizace.
Decentralizace přístupu k elektřině je velký posun k lepšímu
„V S-Power jsme nadšení z nové možnosti sdílení elektřiny mezi lidmi. Tento krok představuje obrovský posun v distribuci energie a přináší disruptivní přístup k odběru elektřiny. Je to skutečně revoluční změna, která lidem poskytne více možností a svobody. A je v souladu s jednou z hlavních hodnot, kterou od založení firmy vyznáváme. „Na možnost komunitního sdílení elektřiny jsem se těšil už od těch dob, kdy jsem pomáhal na střechách s našimi prvními montážemi,“ komentuje zakladatel společnosti Jaroslav Šuvarský.
Sdílení elektřiny otevírá dveře k efektivnějšímu a udržitelnějšímu využívání energetických zdrojů. Umožňuje domácnostem nejen produkovat vlastní energii, ale také ji sdílet s ostatními, což vede k lepšímu využití obnovitelných zdrojů a snížení závislosti na tradičních distribučních sítích. Tato inovace zvyšuje energetickou nezávislost a dává spotřebitelům větší kontrolu nad jejich vlastní spotřebou a výrobou energie.
Revoluční potenciál sdílení elektřiny znamená, že můžeme přehodnotit dosavadní způsoby, jakými přistupujeme k výrobě a spotřebě energie. Těšíme se, jaké nové možnosti a příležitosti toto přinese našim zákazníkům, a jsme rádi, že můžeme být součástí této změny. Věříme, že sdílení elektřiny mezi lidmi není jen technickou inovací, ale také krokem k lepšímu a udržitelnějšímu světu.
Pokud si chcete o komunitním sdílení elektřiny přečíst více, doporučujeme e-book Jak začít sdílet elektřinu od společnosti Frank Bold. Sepsali jej právníci a odborníci na příslušnou legislativu. Dozvíte se v něm do nejmenších detailů vše, co o sdílení elektřiny potřebujete vědět.