Krok 1 – Nechte si dát doporučení
Neříkáme, že se jím musíte řídit, ale vždy je dobré mít nějaký odrazový můstek. V tom pomůže konzultace s odborníkem z instalační firmy. Bude potřebovat údaje o vaší energetické spotřebě a podlahové ploše. Plus ho bude zajímat, jak velkou máte střechu, kam je orientovaná a jestli je na ní komín, vikýře, střešní okna či další prvky, které ovlivňují umístění fotovoltaiky. Na základě těchto vstupních údajů by měl být schopen dát vám aspoň orientační doporučení, jaká fotovoltaika by pro vás byla ideální v poměru cena/výkon.
Krok 2 – Zamyslete se nad sebou
Nebojte, nejde o žádné filozofické zpytování vlastní existence. Bude ale dobré si uvědomit, jaký typ zákazníka jste ve vztahu k technologiím. V zásadě existují dvě možnosti: Buď jste praktik, co chce především ušetřit a o nic moc se nestarat, nebo patříte k tzv. „hračičkům“, co je baví čísla, a když něco dělají, dělají to pořádně. Takže místo pouhého šetření chtějí i vydělávat.
Varianta A: „Jsem Praktik“
„Pokud patříte k naprosté většině společnosti, bude to celkem jednoduché. Nejspíš se spokojíte se sestavou, kterou na základě prvotní konzultace navrhl odborník z instalační firmy. Velmi pravděpodobně to totiž bude sestava s baterií, která je dimenzovaná tak, aby vaše rodina spotřebovala maximální množství vyrobené elektřiny – to je totiž nejvýhodnější. Zároveň vám taková sestava nejspíš umožní čerpat nejvyšší možnou dotaci, což nikdy neurazí,“ komentuje Jaroslav Šuvarský, ředitel společnosti S-Power Energies, která mezi instalačními firmami dlouhodobě patří ke špičce na českém trhu.
Jak taková sestava může vypadat?
Přesné parametry se vždy odvíjí od specifikací daného domu, ale například v nabídce S-Power Energies je jednou z nejčastěji instalovaných sestav S-Power MIDI. Tuto 5,5 kWp elektrárnu doplňuje 11 kWh baterie a celou polovinu ceny pokrývá dotace ve výši 205 000 Kč. Elektrárna ročně vyrobí kolem 5,5 MWh elektřiny a vy se nemusíte prakticky o nic starat. Stačí z okna vyhlížet slunce a nechat veškerou práci na něm.
Varianta B: „Jsem hračička/fajnšmekr“
Pokud patříte k těm, co se nespokojí se základní variantou, ale vždycky touží po něčem extra, je to jiný příběh. Díky fotovoltaice totiž můžete nejen ušetřit, ale teoreticky i vydělat.
Jak to funguje? Od loňského roku je možné instalovat si na rodinný dům fotovoltaiku o velikosti až 50 kWp, aniž by k tomu bylo potřeba stavební povolení nebo speciální licence na podnikání v energetice. Díky tomu si můžete fotovoltaiku cíleně naddimenzovat a získané přebytky prodávat do sítě.
Zajímají vás optimální velikost fotovoltaiky přímo Váš rodinný dům? Zavolejte nám na naši infolinku +420 222 701 258 anebo na našich webových stránkách vyplňte kontaktní formulář.