Hofmanovi si v roce 2020 pořídili sestavu S-Power MIDI, která umožňuje nejen spotřebovávat právě vyráběnou elektřinu, ale taky ukládat její přebytky k pozdějšímu využití.
Detaily sestavy (nyní je sestava inovovaná):
- Instalovaný výkon elektrárny: 7,15 kWp
- 22 FV panelů značky JINKO o výkonu 325 Wp/ks
- 1× asymetrický třífázový střídač GoodWe (umí energii směřovat tam, kde je zrovna potřeba)
- 2× akumulátor PylonTech Force H2 3,55 kWh
- 1× řídicí jednotka k bateriovému úložišti
- 1× WATTrouter ECO (umožňuje využít přebytky energie k ohřevu vody)
- 2× SSR relé (k bojleru a bazénu)
Střecha na východ/západ
Pro fotovoltaiku je optimální střecha orientovaná na jih. Jenže sedlová střecha Hofmanových směřuje na východ a západ. Východo-západně orientovaná fotovoltaika vyrobí za celý rok asi o 15 procent energie míň než ty, co směřují na jih. Má ale i své výhody. Výroba se rovnoměrněji rozloží do celého dne – majitelé můžou vlastní energii využívat už od brzkých ranních hodin a západní strana jim zase poskytne výkon až do podvečera.
Prvotní rozčarování
Plán byl jasný: nainstalovat fotovoltaiku a okamžitě začít šetřit. Hofmanovi si ale nainstalovali fotovoltaiku až na konci léta. Než se na straně distribuční společnosti vyřídila veškerá připojovací administrativa, byl podzim. Oficiálně elektrárna spustila provoz 16. října 2020, když nastalo období s nejkratšími dny, a tak fotovoltaika vyráběla nejmíň. Po zimě přišlo vyúčtování za elektřinu s nedoplatkem asi 9 000 Kč, hlavně kvůli provozování vířivky a následnému lockdownu. Fotovoltaika tehdy fungovala maximálně několik hodin denně s nízkým výkonem kvůli malému osvitu. Podívejte se na graf výroby FVE z 15.12.2020
Dopoledne bylo jasno, odpoledne přišla oblačnost. Byl to navíc jeden z nejkratších dnů v roce, takže výkon fotovoltaiky Hofmanových byl minimální. V průběhu celého dne tak rodina musela čerpat elektřinu z distribuční sítě. Nebylo možné čerpat energii ani z baterie, protože ta se v předchozích dnech vybila k nastavenému minimu 40 % (baterie je možné vybíjet i do nižších hodnot, ale takto si spodní limit stanovili Hofmanovi). V průběhu dne se baterii nepodařilo dobít. Fotovoltaika jen mírně snižovala odběry ze sítě, ale nevytvářela žádné přebytky.
Listopad až únor jsou pro fotovoltaiku pravidelně nejslabší měsíce. V tomto období je potřeba brát ji jen jako doplněk a nečekat od ní nic velkého. Tento pokles vám ale bohatě kompenzuje ve zbývajícím období roku.
Vyšší výkon na jaře
Už začátkem března se dařilo využívat potenciál celé sestavy téměř na maximum. Fotovoltaika ve slunečných dnech vyráběla skoro 11 hodin denně a vlastní elektřina pokrývala nejen okamžitou spotřebu domácnosti, ale zbývalo jí dostatek i k dobití baterií, které fungovaly jako zdroj energie ve večerních hodinách. Podívejte se na graf výroby/spotřeby z 9. března 2021.
9. března bylo v Kralupech dokonale jasno. Východní část střechy začala vyrábět už před osmou ráno a stihla tak vykrýt aspoň část ranní spotřeby. Už o hodinu později se z přebytků začala dobíjet i baterie. Z původních 40 % kapacity se do 13 hodin dostala na 75 %, takže v následujících dvou hodinách dokázala společně s aktuální výrobou fotovoltaiky pokrýt velkou část poobědové špičky. Západní strana střechy pak vyráběla až do půl sedmé večer a znovu dobila baterii až k 90 % kapacity. Díky úložišti se podařilo pokrýt skoro veškerou spotřebu až do půlnoci.
Změna návyků pro ještě lepší využití elektřiny
Rodina se zároveň naučila se solární elektrárnou pracovat ještě lépe, aby využili co nejvíce elektřiny, kterou si vyrobili. Například používat přes den pračku, myčku a bojler.
V létě byla spotřeba elektřiny ze sítě minimální
Dům Hofmanových se během dlouhých slunečných dnů stal téměř soběstačným. Ze sítě elektřinu odebírá prakticky jen dvakrát za den: ráno, než se fotovoltaika naplno rozběhne a při podvečerní špičce. Jinak se z vlastního zdroje daří pokrýt nejen spotřebičů i klimatizaci, ohřev vody v bojleru, bazénu i vířivce, stíhá se dobíjet baterie do 100 %, a ještě stále zbude dost přebytků na to, aby se daly prodat do sítě. Podívejte se na graf z 21. června 2021.
21. června bylo v Kralupech slunečno. 13 panelů na východní straně střechy začalo vyrábět elektřinu už před šestou hodinou ranní. Fotovoltaika tak vystřídala baterie, které zvládly pokrýt spotřebu během celé noci. Dům si tak potřeboval „vzít“ trochu elektřiny z centrální sítě jen brzy ráno, než se výkon fotovoltaiky rozběhl naplno. Zhruba v půl sedmé ráno už křivka výroby stoupala vzhůru – dost na to, aby se opět začala dobíjet baterie.
Během dopoledne byla spotřeba domácnosti minimální. Po jarním lockdownu se život vrátil zpátky do normálu, a tak rodiče odešli do práce a děti do škol. Díky tomu byla baterie znovu nabitá už před desátou hodinou a „nevyužité“ přebytky Hofmanovi začali odesílat do sítě. Kolem poledne, kdy byl výkon elektrárny nejvyšší, spustil pan Hofman přes vzdálenou správu ohřev vody v bojleru. V podvečer, kdy se rodina vrátila domů, okamžitá spotřeba domácnosti vzrostla a na malou chvíli bylo potřeba znovu si vypomoci elektřinou ze sítě. Pak už opět stačila energie ze západních panelů, které vyráběly elektřinu bezmála až do 21 hodin. Jakmile slunce zapadlo, znovu se aktivovala baterie a opakoval se scénář z předchozího dne, kdy energie nastřádaná přes den pokryla celonoční spotřebu až do dalšího rána.
Prodejem přebytků rodina spoří na zimní provoz
Jakmile se Radek Hofman naplno seznámil s fotovoltaikou a jejími cykly, rozhodl se, že na příští zimu už se připraví lépe. Namísto toho, aby letní přebytky pouštěl jen tak do sítě, rozhodl se u svého dodavatele elektřiny přejít na speciální tarif, který je určený majitelům fotovoltaik. Umožňuje jim tzv. přetoky do sítě prodávat za přesně stanovenou cenu. Dodavatel pak částku za přebytky odečte od výsledného vyúčtování spotřeby. Tím se vyšší faktura za zimní období aspoň částečně kompenzuje.
Fotovoltaika se sama zaplatí za 6 let
Podle dosavadního provozu solární elektrárny si Hofmanovi spočítali, že by se jim investice do fotovoltaiky i díky využití dotace Nová zelená úsporám měla vrátit přibližně už za 6 let. Minimální životnost fotovoltaiky je přitom 25 let, takže další dvě desítky let bude Hofmanovým jenom vydělávat. Pokud navíc bude dál pokračovat dosavadní trend růstu cen elektřiny, může každoroční úspora brzy činit o dost víc než 9 000 korun, které loni musela rodina doplácet.