Jak fungují pasivní a nízkoenergetické domy?
Když jde o krb, všichni vidíme romantickou stránku věci: sálající plameny, praskot dřeva a příjemnou vůni. Ale v pasivním domě je situace složitější. Nízkoenergetické a pasivní domy jsou totiž projektovány tak, aby teplotní ztráty byly co nejmenší. Jakýkoliv zdroj tepla dokáže změnit aktuální teplotu v místnosti. A tím zdrojem nemusí být jen topení. Už přítomnost několika lidí v místnosti, vaření oběda nebo sluneční svit za oknem může s teplotou pořádně zahýbat. Naprostou nezbytností pro příjemný život v pasivním domě je možnost teplotu v každé místnosti efektivně a hlavně rychle regulovat.
Proč krby ani teplovodní radiátory nejsou to pravé ořechové?
Krb i klasické teplovodní radiátory tuhle podmínku nesplňují. Krb vytváří tolik tepla, že by z pokoje v pasivním domu udělal doslova saunu. Teplovodnímu topení zase trvá i několik hodin, než se změna teploty projeví. Pořizovací cena teplovodního topení je navíc vysoká a za dobu jeho životnosti se nevrátí.
Jako nejvhodnější zdroj tepla se v nízkoenergetických domech s tepelnou ztrátou do 5 kW osvědčily sálavé zdroje. My doporučujeme například elektrický infračervený přímotop. Kromě okamžitého efektu úpravy výkonu v řádu minut a tedy i množství produkovaného tepla je jejich výhodou i moderní design a spousta úsporných funkcí.
Jak je to s legislativou?
Ale má to i háček. Vyhláška č. 78/2013 o energetické náročnosti budov přiřazuje elektrickým topením faktor neobnovitelné primární energie. To se pak neblaze projeví ve výsledném energetickém štítku budovy. A zkušenost z praxe je neúprosná. Stává se totiž, že budova v kategorii A (pasivní dům) skončí kvůli elektrickému topení v kategorii D (nevyhovující). Úspěšná kolaudace je pro takový dům bohužel jen v říši snů.
Jak z toho ven?
Řešení nepříjemné situace nabízí fotovoltaické panely přeměňující sluneční paprsky na elektrickou energii. V kombinaci s elektrickým topením pomohou snížit elektrickou spotřebu budovy, usnadní získání potřebného energetického štítku a zajistí obyvatelům pasivního domu komfortní bydlení.
Kolik to stojí?
Pořizovací náklady na kombinaci fotovoltaiky a elektrického sálavého vytápění, včetně inteligentní regulace pro každou místnost, přijdou při využití dotace u průměrného domu na cca 270 tisíc korun. To odpovídá pořizovací ceně tepelného čerpadla. Kombinace fotovoltaiky a elektrického topení však v porovnání s čerpadlem nabízí více přidaných hodnot:
- Sníží se vám účty za energie.
- Získáte záložní zdroj, který může využít při výpadku energie.
- Maximálně využijete energii z vlastního zdroje.
- Komfort vašeho bydlení vzroste, protože dům se díky snadné regulaci topení nebude přehřívat.
Praxe cennější slibů
Příkladem, jak může kombinace střešní fotovoltaiky a topení ve formě infra panelů a rohoží efektivně fungovat, může být rodinný dům ve Frenštátě pod Radhoštěm, pro který jsme nedávno dělali projektovou studii. Na střechu domu jsme doporučili nejoblíbenější řešení z našeho portfolia – soustavu fotovoltaických panelů S-POWER MIDI o výkonu 6 kWp. Elektřina z vlastního zdroje by zvládla pokrýt spotřebu TUV a spotřebičů v domácnosti po většinu roku, dokonce i ve velké části zimních měsíců.
A velké plus? Dům v letních měsících může při vhodně zvoleném tarifu profitovat z prodejů energetických přebytků z fotovoltaiky do sítě.