Nechejte si poradit
Ve vytápění máte x možností. Totéž v chlazení a ohřevu vody. Navrch se nabízí pořídit si i nějaké nadstavbové technologie, díky kterým může být život kvalitnější. Jak tohle všechno zkombinovat?
Pokud chcete opravdu promyšlené řešení, které bude i v dlouhodobém horizontu dávat ekonomický smysl, nechte si poradit od odborníků. Pro naše klienty podobné systémy navrhujeme pravidelně a troufáme si tvrdit, že některé technologické novinky známe lépe než projektanti a architekti. Pro váš projekt rádi vymyslíme efektivní řešení, kde se jednotlivé technologie budou dokonale doplňovat a nabídnou i sympatickou návratnost. A především bez problémů splní požadavky PENB.
Bohužel neexistuje univerzální návod. A když už přijdete na to, co vám sníží energetický štítek, může se stát, že se vám provoz technologií prodraží. Přečtěte si, co vše je třeba vzít v potaz, abyste mohli postavit dům s téměř nulovou spotřebou energie, jehož provoz vás finančně nezruinuje.
Obnovitelné zdroje
Průkaz se počítá tak, že se projektovaná budova se porovnává s referenční budovou, která má identickou orientaci, tvar i veškeré další parametry a splňuje minimální předepsané normy. Je potřeba, aby hodnoty vaší projektované budovy vyšly nižší než hodnoty referenční budovy. Oproti původní vyhlášce se však zpřísnily požadavky na hodnoty primární neobnovitelné energie. Tento údaj nyní v celém výpočtu hraje klíčovou roli a bez nějaké formy obnovitelného zdroje energie je získání stavebního povolení prakticky nemožné.
Pokud bychom se řídili pouze čísly uvedenými ve vyhlášce, vyjde nám jako nejvýhodnější zdroj energie pro vytápění dřevo a dřevní štěpka. Jejich tzv. faktor primární energie z neobnovitelných zdrojů energie je totiž pouhých 0,1. Naopak nejhůř je na tom elektřina s koeficientem 2,6. Uvedenými koeficienty se při výpočtu násobí předpokládaná spotřeba daného zdroje. Pokud tedy dům bude mít vysokou spotřebu elektřiny, bude nutné k ní doplnit ještě obnovitelný zdroj, který její vysoké číslo bude kompenzovat.
Projekt –vstupní investice a časová náročnost
Je třeba připočítat také vstupní investici, která se u jednotlivých zdrojů značně liší. A ani poté není vyhráno. Při volbě zdroje by mělo důležitou roli hrát i to, jak moc je v reálu praktický, kolik poskytuje komfortu a s jakými navazujícími technologiemi lze zkombinovat. Jen v kategorii tepelných zdrojů máme na výběr zhruba ze čtyř základních možností a každá má své plusy i mínusy.
V tabulce koeficientů je jasným favoritem dřevo, následované uhlím a zemním plynem. Pokud jde o dřevo, mějte na paměti, že je třeba celou topnou sezónu štípat a nosit dříví, případně si tuto práci zajistit za další náklady. Berme tedy dřevo spíš jako doplňkový zdroj. Taktéž uhlí, které navíc vypouští do vzduchu CO2 při spalování a devastaci krajiny při těžbě a pokud to nejde jinak, nemělo by se podle nás v 21. století už vůbec používat.
Topení plynem nebo elektřinou?
Plyn podle tabulky vypadá výhodně, ale prodraží se vám hned ze začátku. Musíte totiž postavit komín a mít plynovou přípojku – obojí stojí dost peněz. Navíc ne všude je připojení k plynu k dispozici. Kromě toho budete muset doživotně podstupovat kontrolní revize komína a plynového kotle.
Elektřina je jednoduchá na využití a instalačně levná. Při výpočtu PENB má ale extrémně vysoký koeficient 2,6. Aby se hodnota v energetickém průkazu budovy snížila, je třeba instalovat ještě nějaký sekundární zdroj. Třeba střešní fotovoltaiku. Alternativou může být i krb, ale podle nové vyhlášky v roli sekundárního zdroje smí pokrýt maximálně 20 % celkové spotřeby domácnosti.
Tepelné čerpadlo samostatně a v kombinaci s fotovoltaikou
Tepelné čerpadlo je nesmírně praktické i díky tomu, že vybrané značky tepelných čerpadel umí nejen topit, ale v létě mohou interiér i ochlazovat, takže nebudete potřebovat klimatizaci. Nevýhodou je však vstupní investice. Ale vzhledem k tomu, že má dlouhou životnost a oproti klasickému elektrokotli spotřebuje až o 75 % elektřiny méně, má poměrně rychlou návratnost.
Tu navíc můžete v případě kombinace s fotovoltaikou ještě uspíšit. V takovém případě mohou klesnout výdaje za elektřinu pro celý dům až o 75 %, dostanete dotaci 155 000 Kč, a navíc díky vlastnictví tepelného čerpadla budete mít nárok na levnější tarif pro spotřebu elektřiny v celém domě. Tepelná čerpadla značky iDM, která nabízíme, můžou navíc v letních měsících fungovat prakticky zadarmo, protože na svůj provoz zužitkují přebytkovou energii ze solární elektrárny.
Pokud má dům ale malou potřebu tepla, pak nízké provozní náklady nevyváží pořizovací cenu a může být výhodnější kombinace elektrického topení, fotovoltaiky a větrání. Posouzení není možné udělat bez výpočtu na základě projektové dokumentace stavby.
Chlazení domu aktivně či pasivně
Chlazení, které může být buď pasivní, např. venkovní žaluzie, nebo aktivní – tepelné čerpadlo, kterým i topíte, nebo samostatné jen pro chlazení vzduch-vzduch, či klasické klimatizace.
U pasivní varianty bývá nižší pořizovací investice, ale nemůžete s nimi regulovat teplotu podle aktuálních potřeb v různých místnostech. I proto je v posledních letech stále žádanější aktivní varianta, nebo kombinace obou. Lidé si nejčastěji pořizují klasickou klimatizaci, ale je celkem nákladná na provoz, vyžaduje pravidelnou údržbu, a ne každému vyhovuje kvůli vysušování vzduchu a riziku nastydnutí.
Čím dál populárnější technologie tepelného čerpadla, s chlazením prostřednictvím podlahového topení. Pro každou místnost se dá nastavit jiná teplota, a dokonce není problém někde topit a jinde chladit. Z pohledu energetické náročnosti je to navíc výrazně efektivnější technologie než klimatizace.
Ohřev vody a další technologie
Zmínili jsme možnosti vytápění i chlazení, ovšem nesmíme zapomínat na ohřev vody. Ten je energeticky často srovnatelně náročný jako vytápění. Vše se odvíjí od počtu lidí, kteří domácnost obývají a od jejich životního stylu.
Běžně se voda ohřívá buď napřímo elektřinou ze sítě, plynem, fotovoltaikou, nebo tepelným čerpadlem. V tomto případě je na místě opět vyzdvihnout tepelné čerpadlo, které je čtyřikrát efektivnější než klasická elektřina. Přímo geniální je k ohřevu vody také fotovoltaika. Dobře dimenzovaná sestava totiž může ohřívat vodu celou letní sezónu takřka zadarmo.
Ve výčtu technologií, které stojí za úvahu, by neměla chybět rekuperace, tedy řízené větrání. To sice není nutnost – člověk si klidně vystačí i s otevíráním oken. Jsou však situace, kdy je lepší nechat je zavřená – ať už kvůli zbytečným tepelným únikům, nebo naopak kvůli přehřívání interiéru.
Máte zájem o konzultaci ohledně PENB? Vyplňte kontaktní formulář, rádi se vám budeme věnovat.