Nápovědu hledejte v metodice NPÚ
Národní památkový ústav (NPÚ) dává zelenou solárním střešním panelům. V souvislosti s rostoucím zájmem o střešní fotovoltaické panely i na památkově chráněných budovách připravil NPÚ novou metodiku, která by měla zájemcům poradit, jak připravit žádost a která kritéria bude NPÚ při posuzování žádostí vyhodnocovat. Podrobně je legislativa popsána v metodice Fotovoltaika v památkové péči.
Přehled a počet oblastí, které spadají pod vyjádření NPÚ:
- 294 měst (39 městských památkových rezervací a 255 městských památkových zón)
- 276 vesnic (61 vesnických památkových rezervací a 215 vesnických památkových zón
- specifické památkové rezervace (např. areál na Kuksu aj.)
- 25 krajinných památkových zón
- 8 archeologických rezervací
Padají také první rozsudky soudů, které mění záporné vyjádření NPÚ s odůvodněním, že výrobu energie z obnovitelných zdrojů je možné považovat za veřejný zájem. Zatím je to první vlaštovka, ale stanovuje důležitý precedent pro další podobné případy.
Zásadní kritéria: statika a požární ochrana
V památkově chráněných zónách jsou většinou budovy s historickou hodnotou. Při projektování střešní fotovoltaiky je nutné vzít v úvahu statiku a omezenou nosnost budovy a také věnovat velký důraz požární ochraně.
Podle vyjádření NPÚ budou kladná stanoviska vydávána k projektům, které:
- nebudou ohrožovat hodnotu budovy
- ve svém návrhu vhodně zakomponují střešní fotovoltaické panely, aby nebyly vidět z ulice nebo blízkých budov nebo budou částečně integrované do povrchu střechy
- budou v celkové vizualizaci vhodně zakomponovány do budovy
Prakticky to tedy znamená, že je velmi důležité konzultovat projekt s odborníky a zkušeným projektantem, který zajistí základní technické parametry celého projektu, ale také je vhodně zakomponuje nejen do samotné budovy, ale i do širšího okolí objektu.
Stopku dostanou projekty, které budou mít panely umístěné v uliční části střech a fasád. Řešením tak bude umístit fotovoltaické panely do dvorní části střech nebo na dvorní přístavby a objekty ve vnitroblocích. Přesto je důležité mít na paměti, že každý projekt je posuzován individuálně a ani dodržení těchto kritérií stavebníkům nezajistí kladné vyjádření NPÚ.
Úspěšné instalace i v České republice
Ani země Evropské Unie nejsou v přístupu k památkám jednotní. Například Belgie umožnila instalovat fotovoltaiky na všechny chráněné památky s výjimkou těch, které spadají pod UNESCO.
V České republice najdeme úspěšné instalace, které se však při vzniku neobešly bez komplikací. Střešní panely najdete na budově Nové scény Národního divadla nebo na památkově chráněné Elektrárně Přelouč.
Máte budovu v památkové zóně a zvažujete pořízení střešní fotovoltaiky? Obraťte se na nás, rádi vám s projektem poradíme a pomůžeme s realizací.
Podívejte se na naše další články, které jsme pro vás připravili. Novinky a aktuální informace zveřejňujeme také na Facebooku a Youtube.