Vliv na množství vyrobené energie nemá jen výkon, všímejte si i účinnosti
Kolik energie panel vyrobí, záleží i na jeho účinnosti, která se liší podle toho, jakou technologii panel pro výrobu elektřiny používá. Například rozdíl ve výrobě mezi panely PERC (klasické nejrozšířenější panely) a ABC může být za určitých podmínek až o 30 % vyšší ve prospěch ABC panelu, i když mají oba stejný výkon. Jak to?
Přidané hodnoty technologie ABC
- Nejvyšší účinnost a výnosnost ze všech panelů na trhu
- Vyrábí elektřinu i při částečném zastínění
- Má vyšší účinnost i při vysokých teplotách
- Vyrábí elektřinu i z difuzního světla, odpoledne se vypnou později, ráno začínají vyrábět dřív
- Celočerný design – vpředu chybí kovová mřížka, elektřinu vyrábí celým povrchem
- Materiál sklo-sklo splňuje nejvyšší nároky protipožární ochrany
Panely s technologií All Back Contact (ABC) mají nejvyšší účinnost na světě. U panelů AIKO ABC se certifikovaným měřením TÜV-SÜD zjistila účinnost 25,15 %, i když výrobce uvádí jen 23,6 %. ABC technologie umožňuje panelům začít vyrábět elektřinu dříve než PERC a večer vyrábějí také déle. Mnohem lépe se vyrovnají i s částečným zastíněním a obstojně vyrábí energii z difuzního světla.
V součtu díky všem těmto výhodám vyrobí za rok až o 30 % elektřiny více než panely PERC. Také mnohem méně podléhají zkáze, pomaleji se u nich zhoršuje výkon a vydrží déle. I proto na ně dávají výrobci vysoké záruky. U panelů AIKO je to 30 let a u AEG dokonce 40 let v rámci služby výměny zboží nebo vrácení peněz.
Díky elegantnímu celočernému designu jsou nejen nejúčinnější a nejvýnosnější na světě, ale také skvěle vypadají. Za vzhled dokonce získaly prestižní ocenění Red Dot Design Award.
Srovnání technologií podle údajů od výrobců
Možná vám někdo bude tvrdit, že všechny panely jsou vlastně stejné. Ale není tomu tak. Za poslední dva roky se možnosti posunuly výrazně dopředu a rozdíly už rozhodně nejsou jen v tom, jestli má panel klasické stříbrné rámování a mřížku, nebo je v elegantnějším černém provedení. Mnohem zásadnější je, na jaké technologii je panel postavený. Standardní panely dnes využívají technologii PERC. Není špatná, ale výkon takových panelů v čase degraduje kyslíkem, a navíc mají tyto panely nižší výkon ve vysokých letních teplotách. Výrobci proto přišli s novými alternativami, které jsou odolnější a vyrobí víc energie. Jsou to technologie TOPCon, HJT a nejnověji technologie zadního kontaktu. Právě poslední zmíněná je absolutním vítězem z pohledu účinnosti, trvanlivosti i ceny.
Investovat do kvalitní technologie se vyplatí. Například U 10kWp fotovoltaické elektrárny dokáží ABC panely vyrobit až o 3 MWh za rok více. Pokud byste tyto 3 MWh museli odebrat ze sítě, zaplatili byste za ně okolo 19 000 Kč v závislosti na vašem tarifu. Investice do panelů ABC se na jejich provozu zaplatí během několika málo let, pak už budou jen vydělávat. ABC technologii používají v současné době panely AIKO ABC a AEG BC.
Pořiďte si fotovoltaickou elektrárnu s nejmodernějšími panely pro nejvyšší návratnost
Všechny naše sestavy fotovoltaických elektráren si můžete pořídit s panely využívajícími technologii zadního kontaktu. U menších sestav se vám investice do těchto panelů vrátí za rok, u větších za 2 a pak už vám budou jen vydělávat, pokud bereme v potaz stávající ceny elektřinu. Pokud elektřina podraží, návratnost investice bude ještě rychlejší. Záruka na výkon je u nich oproti PERC panelů delší, takže se vám rozhodně vyplatí.
Zaujaly vás nejvýkonnější fotovoltaické panely na světě? Vyplňte kontaktní formulář pro nabídku pro váš dům.