Preventivní ochrana technologií
Voda ještě není v domě, ale hrozí, že se dostane do technické místnosti. Co s tím?
Nejdražší součástí fotovoltaiky je bateriové úložiště. Zpravidla leží na zemi, tudíž jsou při záplavách nejohroženější. Pokud voda ještě není v technické místnosti, dají se ochránit. Jak postupovat:
- Odpojte hlavní jistič na elektroměrném sloupku i jističe v domě.
- Povypínejte vypínače přímo na bateriích.
- Poté odpojte konektory, kterými jsou baterie připojeny.
- Následně můžete baterie odnést do vyšších pater.
Se střídačem NEDOPORUČUJEME manipulovat. Je to už složitější elektrozařízení a manipulace s ním vyžaduje určité znalosti. Pokus o demontáž by mohl být nebezpečný zejména v případě, že je na fotovoltaice aktivovaný záložní režim (tzv. back-up), který napájí vybrané okruhy i v případě, že se fotovoltaika odpojí od sítě. Střídač proto raději ponechte v technické místnosti – i za cenu toho, že bude zaplaven.
Pokud baterie odpojíte a odnesete mimo technickou místnost, na opětovné zapojení si pozvěte zkušeného elektrotechnika.
V technické místnosti je voda, ale k bateriím ani střídači nedosahuje. Pod vodou jsou pouze kabely.
Jističe by se měly vybavit (lidově tzv. „shodit“) samy. Pokud k tomu nedošlo, je třeba preventivně vše odpojit od elektřiny. Kabelům jako takovým ale voda nevadí, vodiče jsou schované v izolacích. Technologie by tak neměla utrpět. Přesto výrazně doporučujeme po odčerpání vody pozvat revizního technika, který vše prověří.
V technické místnosti je voda a střídač/baterie jsou pod vodou. Jak postupovat?
Jističe by při povodni měly obě technologie samy odpojit (pro jistotu zkontrolujte, že jsou opravdu shozené). Dokud je v technické místnosti voda, nevstupujte do ní. Zaplavené solární technologie už zachránit nejdou, bude třeba je vyměnit. Pokud je zaplavená jen část baterie, je možné, že horní díly budou v pořádku, ovšem je nutné, aby je zkontroloval revizní technik.
Pokud máte pojištěnou domácnost, neměl by být problém čerpat na náhradu technologií peníze od pojišťovny.