Povinnost přizpůsobit podniková parkoviště elektromobilům vyplývá z evropské směrnice 2018/844/EU z roku 2018, která rozvíjí směrnice o energetické náročnosti budov a energetické účinnosti z let 2010 a 2012. „Jiné než obytné“ budovy s více než 10 parkovacími místy budou muset mít minimálně jednu dobíjecí stanici pro elektromobily a nejméně ke každému pátému stání přivést kabeláž pro dodatečnou instalaci dalších stanic.
Vedle toho směrnice ukládá členským státům, aby si definovaly pravidla ohledně minimálních počtů dobíjecích stanic pro budovy, které mají více než 20 parkovacích míst. V Česku zatím chybí zákon – jde o evropskou směrnici a je na jednotlivých státech, jakým způsobem ji zapracují do svých právních řádů. Směrnice stanovuje limity, které je nutné dodržet. Stát je ještě může zpřísnit. Není ale možné, aby stát směrnici ignoroval. S jistotou tedy víme, že směrnice na nás dopad mít bude, jen nevíme, zda nebude v české variantě ještě přísnější.
Nové povinnosti se dotknou velkých společností a pravděpodobně i velké části středních a menších firem. Zdá se, že minimálně desetina až pětina parkovacích stání bude muset být vyčleněna pro elektromobily. Co s tím?
Pořiďte si vlastní zdroj elektřiny
Povinnost zajistit dostatek dobíjecích stanic se dá efektivně vyřešit instalací solární elektrárny na střechu. Získáte tak zelenou elektřinu, a při slunečných dnech nabijete elektromobily zcela zdarma. Zároveň ji můžete využít i pro firemní spotřebiče, takže se vám sníží náklady na elektřinu ze sítě. Díky dlouhodobému poklesu cen má tato technologie dnes rozumnou návratnost i bez dotační podpory a instalace je výrazně jednodušší než u jakéhokoli jiného obnovitelného zdroje energie.
Střešní FVE + dobíjecí stanice pro menší i větší objekty
Nabízíme dvě velikosti fotovoltaických elektráren vhodné pro rovné i šikmé střechy.
- Menší sestava S-POWER CORPs 30 střešními panely a třífázovým měničem dosahuje výkonu 9,75 kWp, tzn. že ročně vyrobí necelých 10 MWh. Pro takový výkon ještě není třeba vyřizovat licenci na výrobu elektřiny, což významně zjednodušuje celou administrativu.
- Větší sestava S-POWER CORP+ obsahuje 60 panelů a dosahuje výkonu 19,5 kWp (tj. roční výroba do 20 MWh). Tato velikost elektrárny už vyžaduje licenci na výrobu elektřiny od ERÚ, ale k jejímu provozování ještě není nutné mít v podniku „zodpovědnou osobu“. Jde tedy veskrze o administrativní zátěž, kterou kompletně vyřídí S-Power Energies.
Součástí sestav není akumulace energie, jelikož se předpokládá, že veškerá vyrobená elektřina se okamžitě spotřebuje. Případné přebytky je ovšem možné prodat do sítě.
K oběma sestavám lze doplnit dobíjecí stání ve formě samostatných stojanů, případně závěsných wallboxů na zeď. Obě zařízení poskytují AC nabíjení 22 kW pro dvě parkovací stání a jsou připravena na spolupráci s fotovoltaickou elektrárnou. Pokud je ke stáním přivedená potřebná kabeláž, není instalace nijak složitá.
Raději dříve než později
Jakmile nová pravidla začnou platit, poptávka po firemních řešeních ohromně naroste. Kvalitních instalačních firem je ale jen několik a vzhledem k situaci na trhu práce, kdy je extrémní nedostatek elektrotechniků, jsme už dnes téměř na limitu toho, co dokážeme odbavit. A to jsme největší firma s největším počtem pracovníků. Rozhodně se tedy nevyplatí tuto záležitost odkládat, protože pak jednoduše nebudou dodavatelé.
Celý proces firemních instalací zabere několik měsíců (smlouva garantuje realizaci do čtyř měsíců od podpisu smlouvy). Po vstupní domluvě se zákazníkem je nejprve třeba vyslat na místo technika, který odborně posoudí, co je a není možné. Následně se vypracuje projekt a začne se řešit veškerá související administrativa. Montážní tým posléze odborně nainstaluje elektrárnu a dobíjecí stojany. Po dořešení všech administrativních kroků (licence, připojení k OTE) provedou pracovníci společnosti revizi a celý systém zprovozní.