PylonTech US2000C (NN) – podle typu sestavy instalujeme jeden až čtyři moduly. 1 modul má kapacitu 2,4 kWh.
PylonTech H48050 (VN) – nejčastěji instalujeme 4 a více bateriových modulů. 1 modul má kapacitu 2,4 kW.
PylonTech Force H2 (VN) – podle typu sestavy instalujeme dva až čtyři moduly. 1 modul má kapacitu 3,556 kWh.
Risen/SYL HomeESS HV3700 (VN) – instalujeme až 4 moduly. 1 modul má kapacitu 3,7 kWh.
Jakou kapacitu solárních baterií zvolit?
Podle NZÚ je stanovena dolní hranice instalované kapacity baterií. Minimální podporovaný poměr je 1:1 – výkon baterií ku kapacitě baterií. Horní limit výkonu stanovený není, ale je omezená maximální částka, kterou na baterie můžete čerpat. Na hybridní fotovoltaiku 200 000 Kč dohromady a maximální podporovaný poměr výkon FVE a baterií je 1:2. Na baterie můžete čerpat podporu maximálně do dvojnásobku velikosti elektrárny.
Životnost baterií v cyklech
U námi dodávaných baterií můžete najít záruky na určitý počet cyklů, u některých je to 4 000 cyklů, u jiných i 6 000 cyklů. Je to dáno rozdílnými technologiemi od různých výrobců. Každý totiž definuje záruku odlišně: například Baterie PylonTech 4 000 cyklů, nebo 5 000 cyklů a Risen/SYL HomeESS garantují 5 500 cyklů pro residenční instalace (při 90% vybití). Řiďte se oficiálními informacemi od výrobců a mějte na paměti, že i po snížení kapacity baterie normálně fungují dál.
Jaké spotřebiče připojit k baterii?
Teoreticky můžete k baterii připojit jakýkoli domácí spotřebič. Prakticky je ale otázkou, co dává smysl hlavně ekonomicky. Doba zálohování se odvíjí od kapacity bateriového úložiště. Energeticky náročné spotřebiče jako třeba indukční varná deska, lednice nebo mrazák by ho vyčerpaly velmi rychle. Přitom právě lednice bez problému vydrží řadu hodin bez proudu. Proto doporučujeme zálohovat pouze „životně důležité“ spotřebiče a elektrické okruhy – například bezpečnostní systémy, internetový modem, několik elektrických zásuvek, svítidlo s úspornou žárovkou, případně jednoduchý vařič.
Jak dlouho budou v případě výpadku fungovat zálohované spotřebiče?
To záleží na kapacitě instalovaného bateriového úložiště, dále na tom, jaké spotřebiče k němu připojíte a jaká bude v době výpadku jejich okamžitá spotřeba. Dobře řešená sestava může při velkém výpadku poskytnout zálohu i na 2–3 dny.
Je možné zálohovat celý dům?
Možné to je. Vzhledem k velikosti instalovaných úložišť to ale v praxi nedává smysl. Standardní baterie by se v takovém režimu vybila velmi rychle. Dokonce je takové řešení i dražší na provedení. Pokud ale i přesto stojíte o zálohování celé nemovitosti, samozřejmě to pro vás uděláme.
Pokud mám zálohovaný vybraný okruh, musím při výpadku elektrické energie dojít do technické místnosti a něco zapnout?
Nemusíte. Při výpadku distribuční sítě se střídač sám přepne do režimu zálohy. Po obnovení dodávky elektrické energie se znovu sám přepne a obnoví výchozí režim fotovoltaické elektrárny.
Je možné baterie hasit v případě požáru?
Ano, ale ne vodou ani pěnou, protože obojí je vodivé. Hasiči přesně vědí, jak hasit domy s fotovoltaickou elektrárnou – jen je třeba jim při případném požáru nahlásit, že máte fotovoltaiku. Při instalaci samozřejmě postupujeme v souladu s bezpečnostními normami a přísnými pokyny od výrobců. Baterie se ukládají na suchá chladnější místa, kde nehrozí, že dojde k jejich mechanickému poškození. Jsou také uložené v odolných ochranných schránkách, takže riziko, že se akumulátory sejdou s požárem, je dopředu minimalizované na nejvyšší možnou míru.