Fotovoltaika pro vaši obec od spolehlivého dodavatele

Snižte obecní výdaje na energie s S-Power Energies

4,9/5
4.9/5
4,3/5
4.2/5
4,2/5
4.2/5
4,2/5
4/5

Snížit obecní výdaje na energie ještě nikdy nebylo jednodušší!

Rok 2024 přináší zásadní zlom ve využití střešních fotovoltaik na obecních budovách. Od července totiž nabývá účinnosti nový zákon LEX OZE II, který otevírá ohromně zajímavé možnosti pro místní samosprávy – včetně dlouho očekávaného komunitního sdílení zelené energie.

Střešní fotovoltaiky už rozhodně nejsou pouze výsadou rodinných domů. Ve velkém je využívají firmy i bytové domy. Nejnovější úprava legislativy nahrává také obcím – a to i malým.

Jaroslav Šuvarský

Zakladatel S-Power Energies

Střešní fotovoltaika je nejlevnější a údržbově nejjednodušší zdroj zelené energie, který se dá nainstalovat.

5 důvodů proč obecní fotovoltaika dává smysl

Díky střešní fotovoltaice vaše účty za elektřinu můžou klesnout klidně i o 70 %. S bateriovým úložištěm dokonce ještě víc. Matematika je jednoduchá: Čím víc ušetří obec na energiích, tím víc peněz bude v rozpočtu na cokoli jiného. Navíc až 75 % investice pokryje dotace!

Výkyvy cen na trhu s energiemi už vás nebudou trápit. Pořízením vlastního zdroje si zafixujete cenu elektřiny pro vaši obec na několik desetiletí – bez ohledu na vývoj inflace.

Instalací elektrárny snížíte energetickou náročnost dané budovy a vylepšíte její energetický štítek (PENB). Tím pádem zvýšíte její celkovou hodnotu.

Udržitelnost už není jen prázdné heslo. Zelené projekty mají vysokou podporu napříč společností a svým iniciátorům přihrávají cenné body. Šplhnete si u voličů i u nejrůznějších institucí (včetně těch finančních).

Instalací fotovoltaiky můžete udělat první krok ke komunitní energetice. Vyrobenou energii můžete výhodně sdílet mezi obecními budovami. Nebo ji můžete posílat občanům. Případně se můžete energeticky propojit s dalšími obcemi v okolí (viz níže).

Kolik vaše obec ušetří?

Fotovoltaika může snížit vaše náklady na elektřinu klidně o 70 %.

Výše úspor se odvíjí od toho, jakou máte spotřebu. A pak je klíčové, jak výkonnou fotovoltaiku si nainstalujete, kam ji umístíte a jakým způsobem naložíte s vyrobenou energií.

S většími instalacemi můžete zcela realisticky ušetřit i stovky tisíc korun ročně.

Jaroslav Šuvarský

Zakladatel S-Power Energies

Ušetřené peníze můžete investovat třeba do rozvoje obce nebo podpory kulturních akcí. Občané vám za to poděkují!

Kam se dá fotovoltaika nainstalovat?

Solární elektrárnu můžete umístit na střechy (případně i fasády) různých obecních budov. Možností je celá řada:

  • Obecní úřad
  • Budovy škol (MŠ, ZŠ, SŠ, ZUŠ…)
  • Obecní bytové domy
  • Domovy mládeže/seniorů
  • Knihovny, kulturní domy
  • Obecní sportoviště nebo bazén
  • Hasičské stanice
  • Zdravotnická střediska
  • Čističky odpadních vod…

Vyrobenou energii spotřebujete na místě, nebo ji nasdílíte jinam.

Jaká střecha je pro fotovoltaiku vhodná?

Základ je, aby byla správně orientovaná. Měla by směřovat na jih, východ nebo západ (případně na jihovýchod / jihozápad). Severní střecha je k instalaci fotovoltaiky nevhodná.

Střecha může být plochá i šikmá.

  • U plochých střech je důležitá dostatečná nosnost. Konstrukce s panely se zpravidla musí zatížit cca 25 kg/m2. (Existují ale i nízkozátěžové konstrukce.) Výhodou plochých střech bývá velká plocha a možnost přizpůsobit směr a sklon panelů.
  • U šikmých střech nebývají tak velké nároky na nosnost, protože konstrukce se upevňuje přímo na střešní krytinu a nemusí se zatěžovat.
  • Téměř žádná krytina není překážkou. Komplikací ale může být přílišná členitost střechy.
  • Vždy je důležité, aby na střeše bylo minimum překážek, které vrhají stíny (antény, průduchy, komíny…). Z tohoto pohledu jsou zásadní i překážky v bezprostředním okolí (vzrostlé stromy, vysoká zástavba v sousedství…).

Zamýšlenou budovu by měl vždy zkontrolovat zkušený odborník, který posoudí vhodnost umístění elektrárny i technický stav střechy.

Co s vyrobenou elektřinou?

Je několik možností, jak s vyrobenou elektřinou naložit:

Tato možnost je ekonomicky nejvýhodnější. Pokud se fotovoltaika nainstaluje na objekt, který má dlouhodobě vysokou spotřebu, může se veškerá vyrobená elektřina rovnou spotřebovat. Příkladem může být čistička odpadních vod, sportovní hala nebo třeba bazén, kde se množství energie spotřebuje na ohřev a filtrování vody, a k tomu se budova celoročně vytápí. Dalším vhodným objektem může být zimní stadion, kde se zase veškerá energie spotřebuje na nákladné chlazení.

Výhodou je, že v rámci jednoho objektu putuje vyrobená energie rovnou tam, kde je potřeba – ať už ke spotřebičům, nebo do ohřevu vody. V takovém případě se neplatí žádné distribuční poplatky. Úspora je díky tomu nejvyšší možná.

Ne vždy se podaří spotřebovat opravdu všechno. Zejména v letních špičkách může elektrárna vyrábět víc energie, než kolik je v daný moment potřeba. Takovou situaci řeší bateriové úložiště.

Baterie uchovají elektřinu na později. Je tedy možné ji využít i po západu slunce – ať už pro večerní provoz daného objektu nebo například k napájení obecního osvětlení. Současně můžou baterie plnit také funkci záložního zdroje pro kriticky důležité spotřebiče během výpadků centrální sítě. Baterie zkrátka umocňují využitelnost elektrárny a konkrétně v obcích rozhodně najdou uplatnění.

Třetí možností, jak naložit s vyrobenou energií, je sdílení v rámci komunitní energetiky, kterou umožňuje nový zákon LEX OZE II.

Sdílení mezi několika objekty v režimu AKTIVNÍ ZÁKAZNÍK

Může se stát, že objekt, který by využil fotovoltaiku, nemá k její instalaci vhodnou střechu. V takovém případě je možné umístit elektrárnu na jinou budovu a vyrobenou elektřinu posílat až do 10 dalších odběrných míst. Skvělým příkladem jsou třeba fotovoltaiky na školních budovách, které o letních prázdninách můžou posílat elektřinu třeba do sportovní haly, bazénu nebo na obecní úřad.

Plusy:

  • Jednou fotovoltaikou se dá zásobovat až 10 dalších objektů
  • Sníží se provozní náklady několika budov
  • Využije se maximum energie
  • Administrativně to není složité
  • Sdílení v tomto režimu není regionálně omezeno (energii je možné posílat i daleko za hranice obce)

Mínusy:

  • Jakmile dochází k přenosu energie mimo odběrné místo budovy, kde je fotovoltaika nainstalovaná, musí se platit distribuční poplatky.

Sdílení až na 1000 odběrných míst v rámci ENERGETICKÉHO SPOLEČENSTVÍ

Komunitní energetika nabízí možnost sdílet elektřinu i ve velkém. Nejen v rámci obecních budov, ale napřímo s občany. Nejen z jednoho zdroje, ale klidně z několika fotovoltaik. V rámci tzv. energetického společenství se dá elektřina posílat až na 1000 odběrných míst.

Plusy:

  • Může se zapojit větší množství výroben, ne pouze jedna fotovoltaika
  • Šetří se ve velkém
  • Radnice získá zajímavý benefit pro své občany
  • Řešení podporuje větší energetickou nezávislost celé obce
  • Do jednoho energetického společenství se může zapojit více obcí

Mínusy:

  • Administrativně je toto řešení výrazně složitější
  • Územně je tato varianta (zatím) omezená pouze na tři obce s rozšířenou působností (to by se mělo změnit od roku 2026)
  • Stejně jako v režimu Aktivního zákazníka je nutné při sdílení platit distribuční poplatky

Poslední možností, jak naložit s elektřinou z obecní fotovoltaiky, je prodat ji do sítě.

Je to varianta, jak získat aspoň nějaké peníze za energii, kterou obec nezvládne zužitkovat. Výkupní ceny ale nejsou nijak vysoké, proto se výrazně víc vyplatí výše uvedené možnosti.

Díky obecní fotovoltaice může šetřit nejen obec, ale i její obyvatelé.

Jak vybrat instalační firmu?

I ve fotovoltaice platí okřídlené „Když dva dělají totéž, není to totéž.“ Proto důvěřujte, ale prověřujte.

Při výběru instalační firmy byste si měli odpovědět na tyto otázky:

  • Jak dlouho firma působí na trhu?
  • Není ve finančních problémech?
  • Nepíší o ní média negativně?
  • Jaké má reference zákazníků na srovnávačích?
  • Kolik fotovoltaik už postavila?
  • Má zkušenosti i s většími zakázkami?
  • Nestaví pouze pro rodinné domy?
  • Jaké používá technologie a bezpečnostní prvky?

Soustřeďte se také na to, jakým způsobem s vámi zástupci společnosti komunikují. A pochopitelně porovnávejte i nabízené ceny.

Strategický partner SMS ČR

Pokud nechcete složitě prozkoumávat celý trh, můžete si spoustu práce ušetřit volbou prověřené firmy, se kterou SMS ČR spolupracuje.

Od dubna 2024 je v oblasti střešních fotovoltaik strategickým partnerem SMS ČR společnost S-Power Energies. Společnost patří k nejstabilnějším a nejspolehlivějším na trhu. Její historie sahá až do roku 2008. Za tu dobu má za sebou přes 11 tisíc úspěšných instalací, včetně fotovoltaik pro velké firmy, bytové domy nebo městské objekty. Na srovnávači Refsite má nejvyšší počet pozitivních hodnocení v oboru.

Partnerství se společností S-Power Energies nám otevírá nové příležitosti, jak mohou obce posílit svou energetickou soběstačnost. Vzhledem k nabytí účinnosti novely energetického zákona, která podpoří rozjezd komunitní energetiky a umožní obcím snáze sdílet lokálně vyrobenou elektrickou energii, bude toto partnerství o to přínosnější.

Eliška Olšáková

předsedkyně SMS ČR

Naší výhodou jsou zkušenosti. V oboru se pohybujeme přes 15 let a to se odráží v našich znalostech technologií, vztazích s dodavateli i spolehlivosti při vyřizování dotací nebo nezbytných povolení. Máme za sebou úspěšné spolupráce s městskými samosprávami. Instalovali jsme fotovoltaiky na čističky odpadních vod, obecní úřady i školy.

Jaroslav Šuvarský

Zakladatel S-Power Energies

Fotovoltaika je investice minimálně na čtvrtstoletí. Je klíčové vybrat si spolehlivého dodavatele.

Spolupracujeme s prověřenými partnery

Jak probíhá zakázka krok za krokem?

Celá zakázka se dá rozdělit do čtyř fází:

Projekční příprava
(několik měsíců)

V rámci projekční přípravy místo navštíví technik, který zhodnotí stav budovy a vhodnost umístění fotovoltaiky. Na základě jeho poznatků se pak připraví podrobný projekt elektrárny a začne se řešit nezbytná administrativa (podání žádosti o připojení k distribuční soustavě, vyřízení stavebního povolení u elektráren nad 50 kWp, žádost o dotaci). Současně se v této fázi řeší statický posudek a požárně bezpečnostní řešení.

Odborná instalace
(několik dnů až týdnů)

Následuje odborná instalace, která má několik etap:

  • Nejprve na místo dorazí elektrotechnici a připraví veškeré kabelové cesty, průrazy, kabelové žlaby, bezpečnostní prvky a další elektropříslušenství.
  • Na ně vzápětí navazují montážní technici, kteří upevní na střechu speciální konstrukci a do ní umístí fotovoltaické panely.
  • Poté, co se panely připojí do střídače a dále do elektrorozvodů, vše zkontroluje revizní technik.
  • Samozřejmostí je vypracování projektu skutečného provedení stavby a vyřízení nezbytných povolení (licence ERÚ, žádost o umožnění trvalého provozu, registrace u OTE, u větších fotovoltaik se řeší kolaudace apod.).

Podpora při vyřizování dotace
(několik dnů až týdnů)

Podpora při vyřizování dotace obnáší přípravu nezbytného projektu (který je součástí žádosti o dotaci), poté samotné vyřízení dotace a vypracování energetického posudku.

Pravidelný servis a monitoring
(25 a více let)

Nejdelší fáze je ta závěrečná: pravidelný servis a monitoring. Aby nainstalovaná fotovoltaika v dalších letech spolehlivě fungovala, je třeba se o ni starat. Ideálně jednou za dva roky je důležité celý systém preventivně zkontrolovat a v mezičase je důležité monitorovat výkon elektrárny a řešit případné poruchy.

Právě tady je klíčové vsadit na firmu, která má pevnou pozici na trhu. Záruční servis těžko odbaví někdo, kdo naskočil do oboru v době nej- většího boomu a o dva roky později už se věnuje něčemu jinému. Fotovoltaika představuje investici minimálně na čtvrtstoletí, proto vybírejte firmu, která na trhu působí dlouhodobě a má potřebnou expertízu.

Realizace od A do Z i dílčí spolupráce

Spolupráce s instalační firmou může mít různý rozsah. Dodavatel může odřídit celou zakázku od A do Z (od přípravy projektu přes montáž až po následný servis), nebo řeší pouze dílčí části – například realizaci podle hotového projektu a servisní část. Je jen na vás, jakou formu si vyberete.

Navrhnout a instalovat fotovoltaiku je otázkou několika měsíců. Udržovat ji v provozu je záležitost na desítky let.

Kolik to celé bude stát?

Cena se vždy odvíjí od rozsahu spolupráce a velikosti instalované elektrárny. U standardních fotovoltaik bez baterií jde zpravidla o stovky tisíc až jednotky milionů. Bateriové sestavy bývají dražší, ale jejich výhodou je, že umožňují využít potenciál elektrárny na maximum. Podstatné je, že až 75 % ceny obecních fotovoltaik může pokrýt dotace. Podpora státu je ohromná a díky ní jsou střešní fotovoltaiky skutečně dostupné.

  • U instalací na obecní bytové domy lze čerpat podporu z programu Nová zelená úsporám.
  • Instalace na ostatních budovách (školy, úřady, sportoviště…) podporují průběžně otevírané výzvy RES+ Modernizačního fondu.

Fotovoltaika může snížit spotřebu elektřiny o 70 i více procent. Dotace pokryje až 75 procent investice.

Kde už fotovoltaiku používají?

ČOV Rýmařov

  • FVE o velikosti 19,35 kWp (rovná střecha)
  • Instalace podle hotového projektu (2022)
  • Uvažují se o rozšíření

Městské služby Rýmařov

  • FVE o velikosti 9,45 kWp (sedlová střecha) + baterie o kapacitě 9,92 kWh
  • Instalace podle hotového projektu (2022)
  • V rámci zakázky jsme vyztužili krovy střešní konstrukce

MŠ Rýmařov

  • FVE o velikosti 7,20 kWp (sedlová střecha, plech)
  • Instalace podle hotového projektu (2022)

MŠ Třemošnice

  • FVE o velikosti 15,3 kWp (rovná střecha)
  • Řešení na klíč – od projektu po instalaci (2022)
  • V rámci zakázky jsme vyřídili i statický posudek a PBŘ

Městský úřad Třemošnice

  • FVE o velikosti 29,7 kWp (rovná střecha)
  • Řešení na klíč – od projektu po instalaci (2023)
  • V rámci zakázky jsme vyřídili i statický posudek a PBŘ

Sportovní areál Třemošnice

  • FVE o velikosti 19,8 kWp (rovná střecha)
  • Řešení na klíč – od projektu po instalaci (2023)
  • V rámci zakázky jsme vyřídili i statický posudek a PBŘ

ZŠ Třemošnice

  • FVE o velikosti 29,7 kWp (rovná střecha)
  • Řešení na klíč – od projektu po instalaci (2023)
  • V rámci zakázky jsme vyřídili i statický posudek a PBŘ

Máte zájem o nezávaznou konzultaci?Nebo chcete poptat naše služby?

Kontaktní formulář, obce

*Uveďte prosím všechny povinné údaje

Kontaktní údaje použijeme pro komunikaci s vámi. Odesláním kontaktního formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  • Do 2 dnů se vám ozve technický konzultant
  • Vyslechne vás a připraví vám indikativní nabídku
  • V nabídce dostanete odhad úspor a návratnosti pro váš projekt
  • Domluvíte si osobní prohlídku pro zpracování finální nabídky

Patříme mezi nejlépe hodnocené společnosti na portálu Refsite

Potřebujete pomoci hned? Zavolejte nám.

Jana a Klára
Zákaznické centrum

+420 222 701 258

Po–Pá: 8.00–18.00
info@s-power.cz

© 2024 S-Power. Připojíme vás ke slunci

Sledujte nás také na