Co vchod, to vlastní energetická komunita
Cesta k zelené elektřině je pro bytová družstva a SVJ jednodušší. Doposud bylo sice možné fotovoltaickou elektrárnu postavit, ale problém nastal v případě distribuce elektřiny mezi jednotlivé domácnosti. To se změnou vyhlášky mění.
Nově mohou jednotlivé domácnosti sdílet elektřinu prostřednictvím vůdčího odběrného místa. Takové místo musí být v bytovém domě jediné, to znamená, že každý vchod musí mít své vlastní odběrné místo, které bude připojené na společný zdroj. Přes vůdčí odběrné místo je možné sdílet přebytky do jednotlivých bytů nebo prodávat do distribuční sítě.
Pro sdílení energie je nutné k vůdčímu odběrnému místu vybudovat i takzvaná přidružená odběrná místa, která patří jednotlivým domácnostem. Jejich majitelé se mohou rozhodnout, zda-li se připojí ke sdílení či nikoliv. Zároveň všem zůstává jejich stávající dodavatel energie, podmínky i na příklad velikost hlavního jističě.
Jak postupovat v případě, že se nechtějí připojit všichni vlastníci?
Zavedení vůdčího odběrného místa umožňuje vybudovat společný zdroj i v domech, kde nebyl vysloven souhlas všech vlastníků bytu nebo podílníků družstva. Připojit se mohou pouze domácnosti, které o to mají zájem. Ostatní dále odebírají elektřinu od stávajícího dodavatele a nic se pro ně nemění. Respektive díky novému vlastnímu zdroji energie se i těmto vlastníkům sníží platby za energii spotřebovanou ve společných prostorech. Protože tuto spotřebu bude z velké části pokrývat nový vlastní zdroj energie, ke kterému se z nějakého důvodu nepřipojili.
Podle podle § 1206 odst. 2 Občanského zákoníku o instalaci fotovoltaiky na bytovém domě rozhoduje nadpoloviční souhlas shromáždění vlastníků, nestanoví-li stanovy SVJ vyšší kvótu.
Stoprocentní shoda ve prospěch instalace je nutná jen v případě, kdy se všem vlastníkům bytových jednotek mění velikost podílů na společných prostorách domu nebo, mění-li se poměr příspěvků na správu domu a pozemku.
Po schválení instalace společného zdroje si vlastníci stanoví alokační klíč, kterým přerozdělují vyrobenou elektřinu mezi jednotlivé domácnosti. Zároveň je nutné instalovat nové elektroměry typu B (průběhové), které umožnují měření spotřeby v připojených bytech v reálném čase, resp. v 15ti minutových intervalech. Instalace těchto průběhových elektroměrů je plně hrazena provozovatelem distribuční soustavy v místě instalace.
Základní provozní modely střešní FVE pro bytové domy | ||||
Model 1:
SVJ |
Model 2:
Spolek založený částí obyvatel SVJ |
Model 3:
Smlouva o společnosti (bez právní subjektivity, dle § 2716 OZ) |
Model 4:
Bytové družstvo |
|
Kdo a jak rozhoduje o pořízení FVE | Shromáždění vlastníků nadpoloviční většinou přítomných (nestanoví-li stanovy vyšší kvórum). | Členská schůze SVJ musí nadpoloviční většinou přítomných schválit, že: dává spolku střechu do pronájmu + souhlasí s výstavbou FVE na střeše + se FVE nestane součástí nemovitosti (tj. schválení výhrady stroje). | Členská schůze SVJ musí nadpoloviční většinou přítomných schválit, že: dává střechu do pronájmu některému ze společníků (příp. všem společníkům dohromady) + souhlasí s výstavbou FVE na střeše + se FVE nestane součástí nemovitosti (tj. schválení výhrady stroje). | Členská schůze nadpoloviční většinou přítomných členů (občas jen představenstvo nebo předseda – záleží na stanovách). |
Právo na využití elektřiny z FVE | Všichni vlastníci v SVJ (pokud se někdo z počátku nebude chtít zapojit, musí mít v budoucnu možnost se přidat). | Pouze členové spolku. | Všichni společníci. | Právo využívat výrobnu mají stejně jako v případě SVJ všichni, nemusí ho však využít. |
Končí povinná licence pro zdroje do 50 kWp
Novela energetického zákona Lex OZE 1 zjednodušuje připojení nových zdrojů. Podle novely nemusí mít zdroje do 50 kWp licenci ani stavební povolení. Bytovým a panelovým domům se tak výrazně usnadňuje cesta ke komunitní energetice.
V případě, že je bytový dům v památkově chráněné zóně, ani tady nejsou šance na střešní fotovoltaickou elektrárnu ztraceny, protože i památkáři začali vycházet obnovitelným zdrojům vstříc. Vždy je ovšem nutné získat souhlas s instalací fotovoltaiky na konkrétním místě, protože toto stanovisko bude vyžadovat Státní fond životního prostředí pro vyplacení dotace z programu Nová Zelená Úsporám.
Chcete prodávat přebytky do sítě?
Každý vlastník přebírá povinnost příjemce příjmů z podnikání, protože SVJ nesmí přímo či nepřímo podnikat. Pro každého vlastníka to znamená, že pokud veškeré příjmy z přebytků přesáhnou 30 000 Kč musí podat daňové přiznání a také přehledy sociálního a zdravotního pojištění jako každý podnikatel nebo OSVČ.
Financovat fotovoltaiku můžete z dotace
Výstavbu střešní fotovoltaiky mohou SVJ nebo bytová družstva financovat z vlastních zdrojů, s využitím úvěru nebo s dotací. Z dotačního programu Nová zelená úsporám můžete pokrýt téměř 50 % celkových nákladů.
Vyřízení dotace probíhá on-line přes portál AIS SFŽP ČR a to kdykoliv – před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací. SVJ a bytová družstva navíc mohou prostředky obdržet již před zahájením nebo až po dokončení instalace, a to formou zálohy „ex-ante„. Tato výhoda se opravdu pouze SVJ nebo bytových družstev.
Kolik můžete z dotace získat?
- Za 1 kWp instalovaného výkonu – 15 000 Kč
- Za 1 kWh elektrického akumulačního systému – 10 000 Kč
- Za připojenou bytovou jednotku k FV systému – 10 000 Kč
Co je komunitní energetika?
Komunitní energetika je nový koncept, který umožňuje komunitám vyrábět a distribuovat vlastní elektřinu. Vzorem může být Rakousko, kterým se Ministerstvo průmyslu a obchodu inspirovalo pro vznik komunitní energetiky v České republice.
Rádi vám poradíme a připravíme nabídku pro vaše bytové družstvo nebo SVJ. Staráme se o kompletní zajištění projektu včetně vyřízení dotací. Veškeré dotazy vám zodpovíme na naší infolince +420 222 701 258 nebo e-mailem na info@s-power.cz.