Vysoká cena
Váš systém bude 2 až 3krát dražší oproti systému připojenému k síti, protože budete muset koupit hodně baterií a hodně panelů. Vždy, když bude svítit Slunce, budete muset ukládat elektřinu do baterií, jinak nebudete mít čím v noci svítit a pohánět spotřebiče.
V zimě je fotovoltaika asi na 20 % výkonu, takže budete muset pořídit spousty panelů, abyste přečkali krátké zimní zatažené dny. V létě naopak bude váš systém produkovat obrovské přebytky elektřiny. Očekávejte také, že budete muset systém ve srovnání s elektrárnou připojenou do sítě až desetkrát více udržovat. Na takovou fotovoltaiku také v žádném případě nedostanete dotaci.
Prostorová náročnost a legislativní překážky
Budete muset zbudovat bateriové úložiště. Je také téměř vyloučeno, že se vám podaří vměstnat všechny panely na střechu. A úřady už moc nepovolují panely umisťovat jinak než jako součást stavby, takže nepočítejte s jejich instalací volně na pole a podobně.
Přestože se rozhodnete toto všechno podstoupit a zvládnete vše udělat v souladu se zákonem, občas vám elektřina prostě dojde, nebo budete nuceni fungovat kvůli poruchám v omezeném režimu. V našem podnebném pásu dává ekonomicky i racionálně smysl spíše investovat do bateriového systému připojeného do distribuční sítě, díky kterému jste nezávislí na dodávkách elektřiny od jara do podzimu.
Ostrovní systém, nebo back-up mód?
Občas se stává, že naši klienti poptávají ostrovní systém, ale ve skutečnosti mají na mysli fotovoltaickou elektrárnu, která umí při výpadku proudu fungovat jako záložní zdroj. To umí všechny naše sestavy s bateriemi. S plně nabitými akumulátory zvládnete přečkat až 3 zatažené dny bez použití elektřiny ze sítě.
Podívejte se na naši elektrárnu S-Power MIDI, která má takové vlastnosti.