Abyste nemuseli studovat stohy předpisů, podívali jsme se na celou věc za vás. A máme pro vás jednu dobrou a dvě špatné zprávy.
První špatná je, že nějakou úpravu sloupku vyžadují prakticky všechny instalace. Druhá špatná je, že ceny těchto úprav se zpravidla pohybují mezi 25-30 000 korunami. Dobrou zprávou však je, že ve většině případů se dá úprava rozvaděče zahrnout do ceny fotovoltaiky tak, aby ji pokryla dotace.
Bez správného sloupku nepřipojíte fotovoltaiku k distribuční síti
„U starších domů elektroměrové sloupky nejsou v souladu s aktuálně platnými předpisy prakticky ve 100 procentech případů. Ani nad drobnými nedostatky přitom nelze mávnout rukou, protože distribuční společnosti odmítají fotovoltaiky s nevyhovujícími sloupky připojit,“ upozorňuje Jaroslav Šuvarský, zakladatel S-Power Energies.
Předpisy se v čase mění a co platilo před lety, jednoduše neplatí dnes. A pak je tu skutečnost, že sloupek domu s vlastním zdrojem elektřiny musí splňovat jiné normy než sloupek klasického domu bez zdroje. Problém tak často řeší i novostavby, které s instalací fotovoltaiky nepočítají už v projektu.
„Zatímco klasické rodinné domy musí kvůli kolaudaci splňovat tzv. připojovací podmínky nízkého napětí, domy s vlastním zdrojem musí splňovat podmínky připojení pro výrobny elektřiny, jejichž kritéria jsou přísnější,“ vysvětluje Šuvarský.
Jiný kraj, jiný sloupek
Jak tedy elektroměrové rozvaděče mají vypadat podle jednotlivých distribučních společností? Pravidla se skutečně značně liší. Určující bývá to, kde se daná nemovitost nachází.
Elektroměrové rozvaděče podle ČEZ Distribuce:
- Sloupek vždy musí obsahovat dva tzv. „kříže“– neboli musí být připravený k osazení elektroměru a hromadného dálkového ovládání (HDO):
- kříž = elektroměr,
- kříž = HDO nebo aspoň příprava na něj. HDO jednak blokuje vybrané spotřebiče, jednak v případě fotovoltaiky slouží k odstavení elektrárny (viz níže).
- Jistič HDO musí mít hodnotu 2-6 A.
- Jistič HDO i hlavní jistič musí mít zkratovou odolnost 10 kA.
- Dvířka sloupku mohou být plastová nebo plechová. Pod dvířky už nesmí být další krycí plech (u starších sloupků to často bývá). Pravidla aktualizovaná k 1. 1. 2023 doslova uvádějí, že elektroměr nesmí být zakryt odnímatelným krytem (maskou).
- Veškeré vodiče musí být barevně rozlišeny v souladu s podmínkami o připojení, a navíc musí být ještě označeny návlečkami s popisem.
- Všechny silové vodiče musí splňovat průřezy podle hodnoty hlavního jističe, minimálně však 6 mm2
- V elektroměru a HDO nesmějí být hliníkové vodiče.
- Součástí sloupku – pokud je v něm osazeno HDO – musí být i ovládací relé, které slouží ke spínání spotřebičů (bojler, elektrokotel, tepelné čerpadlo…). Umisťuje se pod stávající HDO na tzv. „L“ držák nebo ke stávajícím jističům. Praktická rada: Pozor na to, aby relé bylo opravdu funkční. (Může se to zdát komické, ale v praxi se opravdu dost často stává, že si lidé upravují sloupky sami, neodborně, a pak se diví, že relé je nefunkční a oni se sprchují studenou vodou.)
- Dále je třeba vyvést ve sloupku u HDO vodič označený N0 % a u střídače fotovoltaiky zapojit tzv. „krizové odpínání PVE“, které slouží k tomu, aby ČEZ mohl v případě nouze odpojit fotovoltaiku od distribuční sítě. K tomu může dojít pouze v přesně vymezených situacích specifikovaných v Energetickém zákoně (během naší praxe jsme se s takovým zásahem u rodinných domů zatím nesetkali).
- Aby byla při výměně elektroměru zajištěna bezpečnost techniků distribuce, je nyní nutné namontovat a zapojit vypínač instalace. Ten se v případě distribuce ČEZ smí osadit jak do neměřené, tak i měřené části elektroměrového rozvaděče.
- Novinka od podzimu 2024: ČEZ Distribuce nově požaduje, aby se elektroměrový rozvaděč při výměně přesunul na přístupné místo (např. na hranici pozemku). Přesné specifikace požadavků na umístění jsou velmi dobře popsané v tabulce, která je uvedena na webu ČEZ Distribuce jako dodatek k připojovacím podmínkám nízkého napětí.
„ČEZ Distribuce nově požaduje elektroměrový rozvaděč musí být na přístupném místě, např. na hranici pozemku.“
Elektroměrové rozvaděče podle EG.D (dřívější ON Distribuce elektřiny):
- Zatímco do přelomu let 2022/2023 sloupky na území EG.D, na rozdíl od ČEZ, nemusely obsahovat dva tzv. „kříže“, k 1. 2. 2023 se situace změnila a dva kříže jsou povinné.
1. kříž = elektroměr,
2. kříž = hromadné dálkové ovládání (HDO), nebo aspoň příprava na něj).
- Ovládací relé (OR) se vždy osazuje do stejného prostoru, kam se umisťuje hlavní jistič a jistič HDO.
- Jistič HDO musí mít hodnotu 2 A.
- Jistič HDO i hlavní jistič musí mít zkratovou odolnost 10 kA.
- Všechny silové vodiče musí splňovat průřezy odpovídající hodnotě hlavního jističe, minimálně 6 mm2
- V elektroměru nesmějí být hliníkové vodiče.
- Veškeré vodiče musí být v souladu s pravidly barevně rozlišeny, a navíc musí být ještě označeny návlečkami s popisky, které jsou jasně definované v připojovacích podmínkách.
- Pokud dojde k výměně starého rozvaděče nebo hlavního domovního vedení, je třeba umístit elektroměrový sloupek na veřejně přístupné místo. (V minulosti elektroměry často bývaly v zádveří.) Technici EG.D upřesňují umístění sloupku i při instalaci fotovoltaiky. Instrukce bývá ve smlouvě o připojení.
- Aby byla při výměně elektroměru zajištěna bezpečnost techniků distribuce, je nyní nutné namontovat a zapojit vypínač instalace. Ten se smí osadit jak do neměřené, tak i měřené části elektroměrového rozvaděče.
„U EG.D je povinnost mít přípravu na osazení elektroměru a hromadného dálkového ovládání (HDO), tedy dva kříže jsou povinné.“
Elektroměrové rozvaděče podle PRE:
- Základní podmínkou jsou opět 2 kříže (elektroměr a HDO, nebo příprava na něj).
- Elektroměr musí být umístěn vždy na hranici pozemku. Pokud tam není, musí se přesunout.
- Aby byla při výměně elektroměru zajištěna bezpečnost techniků distribuce, je nyní nutné namontovat a zapojit vypínač instalace. Ten se smí osadit pouze do měřené části elektroměrového rozvaděče. Pokud rozvaděč nemá měřenou část, je nutné ho vyměnit.
- Zcela klíčová je podmínka, že zásadní úpravy sloupku, resp. jeho připojení (kdy je třeba provést rozplombování elektroměrového rozvaděče), může vyřešit pouze licencovaný pracovník společnosti PRE. Zákazník si tak na toto (na rozdíl od ČEZ a EG.D) nemůže sjednat vlastního elektrikáře. Nemůže to vyřešit ani firma, která instaluje fotovoltaiku. Ta může vše pouze připravit, např. postavit nový sloupek, pokud původní nebyl na hranici pozemku.)